Yetişkinlerde Ortodonti

Öncelikle ülkemizde çokça merak edilen ve yanlış bilinen bir bilgiyi düzeltmekle başlayalım.

Ortodontik tedavinin yaşı yoktur! Dolayısıyla ağız içerisinde dişler bulunduğu sürece ortodontik tedavi uygulanabilmektedir.

“Peki yaş faktörünün bu tedaviler üzerinde hiç mi etkisi yok?” diye merak edenler varsa bu konu üstünde durmaya çalışalım.

Ortodontik tedaviler, dişlerle beraber tüm çene ve iskelet sistemi üzerinde etkileri olan geniş çaplı tedavilerdir.

Sadece dişlerin hareketleri planlanan yani iskeletsel bir değişiklik öngörülmeyen tedavilerde, yetişkinler ve çocuklar arasında büyük bir fark yoktur.

Çocuk ve yetişkin hastalarda, uygulanan tedavi mekanikleri aynı şekildedir. Ancak yetişkin bireylerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak kemikler daha sert bir yapıdadır. Bu sebeple de kuvvet miktarları bir miktar düşürülmektedir.

Hem kemik yapısındaki sertlik hem de düşük kuvvetlerden dolayı yetişkin tedavi süreleri biraz daha uzamaktadır.

Çocuklarda ise; kemikler oldukça yumuşak ve dişler yeni çıkmaya başladığı için diş hareketleri oldukça kolay şekilde sağlanabilmektedir.

Tedavi edilecek kişide iskeletsel bir değişiklik gerekli ise; mesela alt çene çok geride veya çok önde konumlanmış ve tedavi esnasında çene pozisyonuyla ilgili bir değişiklik isteniyorsa; buradaki tedavi protokolleri oldukça değişiklik göstermektedir.

Çocuklarda ergenlik çağı döneminde çenelerdeki iskeletsel değişiklikler, farklı ortodontik apareyler kullanılarak elde edilebilmektedir.

Yetişkin bireylerde ise bu iskeletsel değişiklikler çene büyümesi tamamen bittiği için ancak ortognatik cerrahi ameliyatları ile elde edilebilmektedir.

Alt ve üst çenede ortodontik tedavi ve ameliyat ile büyük oranda değişikliler sağlanabilmektedir.

Özetle her tip iskeletsel ve dişsel ortodontik bozukluk için her yaşta uygulanabilecek tedaviler mevcuttur.

Ortodonti uzmanı, hastanın muayene süreci sonunda karar verip uygulayacağı tedavilerle her yaştan bireye ideal tedavi seçenekleri sunulabilmektedir.

Bu içeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz