Şeffaf Plaklar ile Ortodonti (Invisalign Tedavisi)

 

Günümüzün hızla değişen koşullarında, şüphesiz her alanda yenilenmeler de söz konusu. İnsanların günlük yaşam tarzları ve beklentileri yönünde her sektör gibi sağlık ve estetik sektörleri de şekillenmektedir.

Ortodonti branşı, hem sağlık hem de estetik alanına hitap ettiği için yenilenmeler ve gelişmeler bizler için de kaçınılmaz olmaktadır.

Son yıllarda adından çokça söz ettiren şeffaf plak tedavileri, şüphesiz ortodonti camiasının en güncel ve hızlı gelişen konularından birisidir.

Kişisel bakımın ve estetik kavramının belirginleştiği bu dönemde diş tedavilerindeki beklentiler de hayli yükselmiştir. Bu talepler ve teknolojik imkânlar sayesinde tedavi protokolleri ve yöntemlerinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

Şeffaf Plaklar ile Ortodonti Tedavisi
Kerem Atamözlü ile Şeffaf Plak Tedavisi

 

Örneğin; iş hayatı ya da sosyal yaşam koşulları gereği konvansiyonel sabit tellerle tedavi olmak istemeyen kişiler için çok iyi bir alternatiftir.

Yine işi gereği sürekli toplantılara katılan veya seyahatleri olan kişiler için yemek yeme kısıtlamasının olmaması ve temizlenebilme kolaylığı ile avantaj sağlamaktadır.

Düğün veya nişan planları yapan ve tedavi süresi konusunda yeterli vakti olmayan kişiler için neredeyse tek seçenektir denebilir.

 

Yurt dışında ya da farklı bir şehirde ikamet edip belli aralıklarla randevuya gelmek isteyen kişiler için de kurtarıcı şekilde çözüm getirmektedir.

Bu hastalara daha fazla sayıda plak teslim edilip hastanın düzenli kullanımıyla, tedaviler daha uzun randevularla ve başarılı şekilde yürütülebilmektedir.

Kamera karşısında bir işi olanlar yani oyunculuk, spikerlik ve benzeri mesleklerde olanlar için yıllardan sonra bu tedavilerin çok daha rahat yapılabilmesine imkân sağlamıştır.

Bu meslek grubundaki kişiler, plaklarını çekimler esnasında çıkartıp diğer zamanlarda kullanma şansına sahip olabilmektedirler.

 

 

Benzer şekilde sporcular da maçlar ve müsabakalar esnasında plaklarını çıkartıp bunun dışında kalan zamanlarda tedavilerine devam etme şansına sahip olabilmektedirler.

Ayrıca hâlihazırda çene eklemiyle ilgili problemi olan kişilerde, plakların dişleri koruyucu ve eklemi rahatlatıcı etkisi görülmektedir.

Bunun gibi daha birçok durumda şeffaf plaklarla tedaviler kurtarıcı rol oynamaktadırlar.

 

Bu tedavi metodunda, klinik ilerleyiş öncelikle hastanın detaylı bir klinik ağız içi muayenesi ile başlamaktadır.

Bu muayene esnasında, panoramik ve periapikal röntgenlerden yani çeşitli çene filmlerinden yararlanılır. Bunlara ilaveten üç boyutlu dental tomografi de ihtiyaç görülen durumlarda alınabilmektedir.

Dijital tarama cihazı yardımıyla hastanın alt ve üst çene taraması yapılıp, dişlerinin şekli detaylı bir şekilde bilgisayar ortamına aktarılmış olur. Bunlara ilaveten çeşitli açılardan ağız içi ve yüz fotoğrafları alınır.

 

Bütün bu veriler eşliğinde tedavi planı geliştirilip, sanal olarak dişlerin yapacağı bütün hareketler belirlenmiş olur.

Bu plan istikametinde hastaya özel tamamen bireysel şeffaf plaklar üretilir.

Bu plakların sayısı hastanın ihtiyacına ve dişlerdeki çapraşıklık miktarına göre değişim göstermektedir.

Buna bağlı olarak da tedavi süresi her kişide değişiklik göstermektedir.

Plaklar  üretildikten sonra çeşitli kontroller ve işlemler yapılarak hastaya teslim edilir.

 

Genelde 10 günde bir olmak üzere hasta plaklarını değiştirerek kullanmaya başlar.

Belli periyotlarda (genellikle 4-6 hafta) hasta kontroller için kliniğe davet edilir. Bütün plaklar bittikten sonra diğer ortodontik tedavilerde de olduğu şekilde pekiştirme tedavisi aşamasına geçilir.

Dişlerinin son hali ile gereken ilave tedaviler varsa uygulanarak bütün süreç sonlandırılmış olur.

Bu içeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz