Sabit Ortodontik Tedavi

Bu tedaviler, yetişkin ve çocuk her yaş grubundan insana uygulanabilen, kullanım alanı oldukça geniş bir tedavilerdir. Sabit ortodontik tedaviler, adından da anlaşılacağı gibi hastalar tarafından takılıp çıkartılamayan, çeşitli ortodontik apareyler (braketler, teller, bantlar gibi) yardımıyla yapılan bir tedavi çeşididir.

Bu tedaviler esnasında aylık randevular şeklinde hasta kontrolleri yapılmaktadır. Hekim tarafından teller ve lastikler ayarlanıp dişler çeşitli şekillerde hareket ettirilmektedir.

Tedavi süreleri her bireyin çapraşıklık miktarına, dişler ve çeneler arasındaki uyumsuzluğun şiddetine ve hastanın kemik ve kök yapısı gibi anatomik farklılıklara göre değişkenlik göstermektedir.

Bu tedavide hastalardan istenen, randevuların düzenli takip edilmesi, ağız hijyeninin çok iyi şekilde sağlanması ve tellerin kullanımı ile ilgili bazı kurallara dikkat edilmesidir. Bütün bunlara dikkat edildiği takdirde gayet hızlı ve başarılı şekilde sonuçlar elde edilebilmektedir. En basitten en zor vakaya çok geniş kullanım alanı olan bu tedaviler, ortodontistlerin vazgeçilmez uygulaması içindedir diyebiliriz.

Bu içeriğimizi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz